Друга, завершальна частина циклу статей Олександра Трубнікова "Цифрова книга. Її підготовка і публікація". Тут ми поговоримо про формати цифрових книг та про програми-читалки.
3. Формати
Форматів для електронних книг не просто багато, а дуже багато. Тому зупинимося лише на тих, які "розуміють" більшість рідерів, гаджетів і програм для читання. Авторам рекомендується готувати свої електронні книги саме в цих форматах.
PDF Portable Document Format — формат електронних документів, створений фірмою Adobe Systems. У першу чергу призначений для подання в електронному вигляді поліграфічної продукції, кращий для книг, де є складна верстка й багато ілюстрацій. Для перегляду можна використовувати офіційну безкоштовну програму Adobe Reader, а також програми сторонніх розробників. PDF з 1 липня 2008 року є відкритим стандартом ISO 32000. Є стандартом для рідерів Sony, але його "розуміють" практично всі електронні рідери, в тому числі й закриті.
PDB - формат призначений для зберігання виключно текстової інформації та характеризується високим ступенем стискання. Початково був розроблений для КПК як контейнер баз даних операційної системи Palm OS. Для цифрових книг використовується особливий різновид цього формату PalmDOC eBook, файли якого мають таке ж розширення. Цікавий у першу чергу тим, що саме цей формат підтримує конвертер, який пропонується авторам компанією Amazon для публікації в їхньому магазині власних текстів. На сьогоднішній день формат актуальний для старих КПК і мобільних телефонів завдяки вкрай малому розміру книжкових файлів.
EPUB - Electronic Publication (ePub), відкритий формат електронних версій книг, розроблений Міжнародним форумом цифрових публікацій. Формат використовується більшою частиною для публікації наукових і навчальних цифрових видань у випадку, якщо текст є найважливішою частиною документа. Саме в цьому форматі приймають книги більшість "серйозних" цифрових бібліотек. Формат підтримується всіма широко розповсюдженими програмами для читання й багатьма закритими пристроями.
LIT - формат розроблений компанією Microsoft, є її офіційним стандартом для цифрових книг. Класичний приклад від початку невдалої спроби реалізувати "технологію захисту авторських прав у цифровому просторі" (DRM). Був зламаний практично відразу ж після виходу, проте зворотна конвертація файлів у цьому форматі на території США протизаконна. Завдяки підтримці виробника, має досить широке поширення.
MOBI - Mobipocket (англ. mobile — мобільний й pocket — кишеньковий) — формат розроблений однойменною французькою компанією, яка належить Amazon.com і підтримується всіма рідерами Kindle. Безкоштовна програма Mobipocket Reader працює на Symbian OS, Palm OS, Windows Mobile й Blackberry, що дозволяє легко читати електронні книги на телефонах і смартфонах Nоkia, а також практично на всіх старих КПК
FB2 - FictionBook — некомерційний проект, на сьогодні є стандартом де-факто практично для всіх російськомовних електронних бібліотек. Книги в цьому форматі можуть містити інформацію про книгу й автора, а також вкладення з ілюстраціями й обкладинкою, а також структурну розмітку тексту. Цей формат підтримують найпоширеніші програми-читалки як для PC, так і для мобільних пристроїв: планшетів, смартфонів і "простих" телефонів. Найкращий для продажу в магазині Літмаркет
4. Програми для читання книг на PC
Автори, які готують до публікації свої цифрові книги, повинні хоча б у першому наближенні уявляти на чому їх читають. Щоб знати, які вимоги при підготовці потрібно виконувати й навіщо.
Програми, про які піде мова далі, офіційно безкоштовні, тому сміливо даю посилання на них:
Читалки бувають спеціалізовані, тобто орієнтовані на певний формат та універсальні.
Спеціалізовані"Одноформатні" програми для читання як правило створювалися розробниками самого формату. У наш час вони не поширені. Подібними програмами користуються більшою частиною ті, у кого вони предвстановлені в операційній системі та асоційовані з розширенням файлу.
PDF - Adobe Reader - колись легка й зручна програма компанії Adobe, "розвиваючись" від версії до версії, перетворилася в неповороткого монстра, в результаті чого на ринку з'явився Foxit Reader - швидка програма, що підтримує створення закладок і пошук по документу. Вона, надає безліч корисних інструментів і дозволяє додавати замітки до файлів PDF.
LIT - Microsoft Reader
DJVU - це в першу чергу графічний формат, у якому, завдяки дуже малим розмірам файлів, поширюються відскановані книги. Для читання використовуються в основному плагіни до розповсюджених браузерів, також існує й кілька програм-вьюверів.
Універсальні
PC - пристрій потужний, з великою пам'яттю й, на відміну від мобільних пристроїв, великим екраном, а тому в будь-який сучасній "читалці" неодмінно присутні такі функції як:
- Кросплатформеність;
- Скролінг;
- Можливості зміни зовнішнього вигляду тексту (розмірів і кольорів шрифтів, кольорів фонів, набір керуючих елементів тощо). Це дозволяє робити читання комфортним і завдавати мінімальної шкоди зору в будь-яких умовах освітлення;
- Ведення електронної бібліотеки. Перевагою таких бібліотек є те, що не потрібно ритися файловою системою у пошуках потрібної книги. Саме для цього в тілі цифрової книги неодмінно має бути присутня обкладинка;
- Читання цифрових книг з архівів;
- Озвучування тексту.
Всі ці корисні властивості мають лише кілька продуктів
FB Reader - відмінна кроссплатформена читалка. Більше поширена на Андроїді, але цілком зручна й на PC
ICE Book Reader (вибір автора)
Розуміє формати TXT, RTF, HTML, Doc, PDB, PRC, LIT). Може автоматично настроювати швидкість скролінга й взагалі дає читачеві купу приємних функцій. Платою за це є досить високі вимоги до заліза.
CoolReader - одна з перших універсальних читалок, досить легка й зручна.
Наостанок - "Фірмові" читалки, які великі гравці на ринку цифрових книг випускають як доповнення до випуску ними ж ридерів і до власних інтернет-магазинів.
Kindle Reading - кроссплатформена читалка магазина Amazon, призначена для читання придбаних у них книг на будь-яких пристроях, у т.ч. на PC.
ADE - Adobe Digital Edition - читалка невисокої функціональності, що прийшла на зміну Acrobat. Розуміє формат EPUB.
Nook - дітище найбільшої у світі видавничо-книготорговельної мережі Barnes & Noble. Також "прив'язана" до аккаунту цієї компанії й дозволяє читати лише куплені у них книжки.
Висновок - підготовлену цифрову книгу обов'язково необхідно тестувати на FBreader й ICE Reader. Зробивши це ви уникнете прикрих помилок і косяків, які побачить дуже велика кількість читачів.
З оригіналами статей можна ознайомитись в Живому Журналі Олександра Трубнікова:
http://monfore.livejournal.com/211638.html
http://monfore.livejournal.com/213351.html
Викачати електронну версію статті можна за посиланням: http://starfort.in.ua/uploads/cifrova-kniga-3-4.doc