Запрошуємо вас відвідати «Світ без мрій?» - спеціальну програму з фантастики на Книжковому Арсеналі 2021, що підготовлена літературним об'єднанням «Зоряна фортеця».
Розгорнути і прочитати кураторський текст
Ці коливання майже завжди відповідають настроям, що панують у світі. Події останніх років поставили фантастів перед дилемою: відображати оптимізм, що панує в царині високих технологій та наукового прогресу, чи зосередитися на песимістичних настроях, які спричинила пандемія та супутні соціальні обмеження. Яким буде наш майбутній світ? Ми побачимо колонії на Марсі, які побудують мрійники на кшталт Маска, чи страшний тоталітаризм із обмеженням свобод і економічним занепадом?
Відгуки суперечливості технічного прогресу та соціального розвитку можна й раніше було побачити у багатьох творах фантастів. Розпад більшості світових імперій у ХХ столітті та усвідомлення ціни, яку сплатило людство за «поширення прогресу» призвело до остаточного переосмислення тісного зв’язку цих двох понять. Нині ж, після подій 2020-го року, вирахувати своє місце серед оптимістів і скептиків стало практично неможливо, а фантастична література остаточно позбувається їх чіткого поділу.
Учасники програми спробують осмислити, яким же зараз вбачається фантастам розвиток людства, чи є у ньому місце такому поняттю, як прогрес, та яким буде наш новий світ. Чи залишилося у ньому місце мріям про світле майбутнє, чи попереду лише утопії та все більш похмура література.
Українські письменники, науковці та суспільні діячі зустрінуться у діалозі про складні питання, які піднімаються у творах фантастів. Ми зосередимося на декількох темах, які особливо яскраво ілюструють розрив між оптимізмом науковців і скептицизмом широких верств населення після подій 2020 року: плюси та мінуси онлайн-спілкування, наукові сценарії подолання епідемій, які так і не справдилися, соціальні обмеження та добровільні «залізні завіси» як передвісники обмеження свобод, а також втрачена здатність мріяти й будувати плани в умовах невизначеності. Хто з учасників оптиміст, а хто скептик, вирішать для себе гості фестивалю.
Фантастика може запропонувати чималий спектр тем, де оптимізм і скептицизм крокують поруч. Твори із застереженнями, де головною є надія, що таке ніколи не станеться. Твори, що закликають до руйнації існуючих соціальних систем — особливо систем тоталітарних. Твори, де оспівується людський геній, який знайде вирішення будь-якої проблеми, навіть якщо її створив інший геній. Фантасти часто виступають найбільшими оптимістами і найбільшими скептиками людства, але лише від нас самих залежить, чи буде наш світ сповненим мрій.
Програма
П'ятниця, 25 червня
15:00 - 15:45. Кінозал
Світлана Тараторіна, Наталія Матолінець, Ірина Грабовська, Олександр Мокровольський, Євген Ширинос
Руйнування суспільства неодноразово зустрічалося у творах фантастів. Вірус, що вийшов з-під контролю та вирвався з секретної лабораторії - зав’язка кількох десятків романів та фантастичних фільмів. Епідеміологи розробляли свої варіанти, базуючись на епідемії у комп’ютерній грі WarCraft. Життя виявилося трохи інакшим. То чи були фантасти оптимістами, коли описували сценарії епідемії, катаклізмів та війн, вдалу спільну боротьбу людства, чи перевершилися найскептичніші прогнози?
Субота, 26 червня
12:00 - 12:45. Зал «Епілог»
Олексій Жупанський, Олег Сілін, Володимир Кузнєцов, Дмитро Афанасьєв
Кіберпанк був народжений, аби лякати існуванням людини на самісінькому дні під електронний батогом корпорацій. Пройшли роки, і виявилося, що пряник значно дієвіший: у соціальних мережах люди з радістю залишають конфіденційні дані про себе в обмін на картинку з тесту «Який ти сьогодні овоч» і пишаються кількістю підписників. Але коли раптом соціальні мережі виявилися єдиним джерелом спілкування - чи справді вони залишилися соціальними? Поговоримо про те, як соціальні мережі перетворюються на антисоціальні, як на очах з’являється цілий комплекс жахів, пов’язаних з мережею, як безмежна інформація розмиває знання і як інструменти свободи перетворюються на кайдани всебічного контролю.
19:30 - 20:15. Зал «Папір»
Ярина Каторож, Дарія Піскозуб, Олексій Жупанський, Сергій Коба, Олег Сілін
Одна з загроз, про яку регулярно писали фантасти - це втрата людиною здатності мріяти. Епідемія значно вдарила по можливостям будувати плани на майбутнє, оскільки прогнозувати щось далі, аніж на тиждень-два, було неможливо. Разом з тим в цьому проявлялася певна стабільність - мрії не потрібні, просто працюй і відтворюй день за днем. При тому “стабільність” - дуже популярне на наших теренах поняття, яке найчастіше асоціюється з чимось хорошим. За гасла стабільності регулярно голосує чимала частина електорату. Та чи справді така стабільність - то на добре? Чи потрібен людству світ без мрій?
Неділя, 27 червня
12:00 - 12:45. Зал «Папір»
Олесь Петік, Ганна Литвиненко, Марія Шагурі, Петро Таращук, Альона Сіліна
Світ стає все більш глобалізованим, а соцмережі і швидкий обмін думками призводять до злиття різних голосів у єдиному хорі. Як не розчинитися у цьому новому світі і вберегти свою ідентичність? Лише уважно прислуаючись до інших та досліджуючі їх досвід і проблеми. У світі літератури цей шлях торують переклади, про них і поговоримо.
13:30 - 14:15. Кінозал
Микола Кравченко, Наталія Довгопол, Вікторія Гранецька, Альона Сіліна
Після падіння Берлінського муру та руйнування СРСР, здавалося, епоха “залізної завіси” остаточно стала надбанням історії та тоталітарних антиутопій, створених фантастами. Однак пандемія змусила накласти чимало обмежень. Деякі були “передбачені” фантастами, деякі здивували навіть тих, хто пережив “виїзні візи” радянської доби. Чи виявилася реальність оптимістичнішою за антиутопічні сценарії, чи навпаки ми стали свідками того, як свобода руйнується під оплесками прибічників тотального контролю?
Квитки
Цього року квитки на Книжковий Арсенал можна придбати виключно онлайн.
Крім того, купуючи квиток, необхідно обрати часовий проміжок, у який ви можете увійти на територію Арсеналу. Вийти ви можете у будь-який час.
Абонементів цього року не передбачено, відповідно, аби потрапити на всі заходи нашої програми, треба придбати три квитки:
П'ятниця, слот входу 13:00-15:00
Субота, слот входу 10:00-12:00
Неділя, слот входу 10:00-12:00