Ми звикли, що літературні фантастичні твори регулярно стають основою для створення художніх фільмів і серіалів. Але є й інші напрямки, в яких художній текст може знайти нове втілення. Фантастичні світи часто надихають геймдизайнерів на створення настільних ігор, у яких ми можемо зустрітися з улюбленими героями й самим узяти участь у розвитку сюжету. Що й не дивно – адже окрім великої фанатської бази, яка стоїть за кожним видатним твором, автор отримує ще й гарно пророблений світ, який додає настільній грі глибину та атмосферу. Само по собі це звісно не зробить гру цікавою – попрацювати над правилами доведеться в будь-якому разі) Але якщо й ігрові механіки використані цікаві та доречні, то результат може бути видатний.
Пропонуємо до вашої уваги серію матеріалів про настільні ігри, створені на основі відомих фантастичних творів.
І почнемо із золотої класики - «Володар Перснів» Дж.Р.Р. Толкіна.
Творчість Толкіна надихала багатьох геймдизайнерів, й цікавих настолок у світі Середзем'я видавалось багато – в нашому огляді ми зупинимось лише актуальних настільних іграх, які були видані в Україні останніми роками.
За жанром ці ігри можна поділити на військові та пригодницькі рольові стратегії. Почнемо огляд з військових стратегій.
Настільна гра Війна Персня UA War of the Ring: Second Edition
Видавництво: Ares Games, 2012 рік. Українська локалізація: Geekach Games
Вік: 13+
Гравців: 2-4
Тривалість: 150 - 180 хвилин
Це, мабуть, одна з найкращих військових стратегій, яка не поступається своїм масштабом художньому першоджерелу. В епічному протистоянні зійдуться армії Вільних Народів і Тіні, щоб заново написати історію Середзем'я.
Характерною особливістю гри є її асиметричний характер – протиборчі сторони матимуть різні стартові умови, різні властивості, різний характер ігрових дій, а також — різні умови зарахування перемоги.
Протистояння на ігровому полі відбуватиметься у двох паралельних потоках — поки сторони розігруватимуть масштабні військові баталії, Братство Кільця пробиратиметься до Мордора, щоб знищити Кільце Всевладдя. Відповідно, у грі можливі й два переможні варіанти.
Воєнна перемога
Силам Тіні потрібно набрати 10 переможних очок, завойовуючи міста та фортеці, а Вільним народам треба для цього набрати «всього» чотири переможні очки. Сили Тіні спочатку мають значну військову перевагу, і на додаток — можуть відновлювати свої втрати, закликаючи на поле бою нові й нові армії орків. У той час як Вільні народи мають значно скромніші військові можливості, а отже набрати свої 4 бали їм буде значно важче.
Місія Братства Кільця
Якщо Фродо з компанією пробереться до Мордора і знищить Кільце Всевладдя — перемогу зможуть святкувати сили світла. Проте, якщо Братство піддасться впливу кільця – перемогу святкуватиме Саурон.
Це дуельна гра – один гравець керуватиме силами Світла, а другий – очолить армії Тіні. Якщо грати втрьох, то лише один із вас битиметься на боці Світла, а двоє інших битимуться на стороні Темного Володаря. Хтось зможе приміряти на себе роль самого Саурона, а хтось — його найближчих сподвижників.
Під час гри вчотирьох управління силами народів Заходу також розділиться: поки один гравець очолить армії Гондору й ельфів, інший стане на чолі сил Рохана, сіверян і гномів. Братством Кільця керують обидва гравці, які виступають за Світло.
Це реально епічна гра з купою різних мініатюр, великою деталізованою картою, не найлегшими правилами, надзвичайною реіграбельністю і красивим виконанням.
Система вибору дій дуже цікава й азартна. Треба завжди уважно придивлятись до того, що робить суперник і самому планувати свої дії так, щоб його обдурити.
Поки на полі відбуваються масштабні битви, в яких гинуть величезні армії, а по тилах партизани полюють на підкріплення, купа персонажів зайняті своїми історіями - ось ці несуть перстень, цей поспішає щодуху встигнути розбудити дерева, поки Рохан не спалили, а коротун із сокирою вступає в безнадійний бій у фортеці в облозі, яку сам же й відвоював кілька ходів тому.
«Війна Персня» – стратегія для досвідчених гравців, які не злякаються багатосторінкових правил і великої кількості ігрових нюансів. Та й часу на гру треба витратити чимало. Мало того – в першій партії ви постійно заглядатимете у правила аби перевірити те чи інше питання. Але якщо все це вас не відлякало – по завершенні партії матимете багато поживи для розуму, прокручуючи в голові ті чи інші ігрові моменти й з нетерпінням чекатимете, коли з’явиться можливість зіграти ще.
співзасновник «Зоряної фортеці»