Вернуться на страницу

Comments: 22

 1. Маємо досить ріднісну (поки що) на нинішньому конкурсі тверду НФ. Побачивши біологічне підгрунтя, взявся шукати, де можна вхопити автора за барки. І що ж? Автор вміло балансує на грані можливого. Чисто гіпотетично, те, що відбулося, з молекулярно-біологічної точки зору можливе, хоч прецендентів, звісно, не було. Видно, що автор добре ознайомився з базовим матеріалом і вміло уникає конкретизації там, де можна було б причепитися до фраз. Але, авторе, Ви таки зловились!wink

  Вочевидь, чужий білок виявився ще й потужним токсином, який чомусь діяв вибірково - на сформований організм.

  Ваш біолог чітко пояснював, що білки чужих мають іншу конформацію, ніж земні організми. Тому не можуть вони бути для землян і токсичними - на що подіють, з якими рецепторами землян провзаємодіють? Моя порада: прибрати у реченні слово "білок" і вказати лише "токсин". Токсин може бути похідним тих же білків, але, після комплексу біохімічних процесів, стати "комплементарним" до структур земних організмів.

  Не зовсім зрозуміло, що мається на увазі під фразою "на сформований організм"? А на ембріон токсин не подіє?

  Оскільки вказаний ляп елементарно виправляється при редагуванні і не впливає на сюжет, оповідання варте уваги і високої оцінки.

  Фінальна сцена змушує задуматись і поставити себе на місце ГГ, оскільки торкається одвічної теми помсти та прощення.

  Мова гарна, читається легко.

  Хотілося б побачити твір у фіналі.

  Авторові - успіхів!

 2. 2013-09-30 в 00:55:46 | Каірни

  І попереджав же нас Головний Астролог планети: бійтесь земних біологів, а надто Дока Великого й Жахливого. Не послухали... Поспішили... Гальмонули... Тепер доведеться реалізовувати інший сценарій вторгнення. Хоча... Доку, дяка за підказку, легким порухом фотонного паяльника все стало на свої місця й готове до використання.

  Не зовсім зрозуміло, що мається на увазі під фразою "на сформований організм"? А на ембріон токсин не подіє?

  За нашим підступним задумом - ні cool smile.

  Взагалі-то ми кепсько розбираємося в земній біології. Описані епізоди з голодомором, дітьми тощо - всього лише натяки на друге дно твору. Але НФ зобов'язує не вляпуватися, все правильно.

 3. Все сказане нижче вважати особистою думкою і до душі не брати. Не тому, що я невпевнений у собі, просто твердої НФ ніколи не любив, і, здається, вже ніколи не полюблю. Хоча, Аргонавти Всесвіту з дитинства згадуються приємним проведенням часу. Може, то я просто змінився і почав цікавитися іншими речами…

  Мене завжди займала дискусія про першочергові цілі і завдання наукової фантастики. Адепти першого підходу стверджували, що на першому місці повинна стояти наука. Мовляв, фантастика має йти попереду, щоб коли вчені винайдуть щось незрозуміле, для цього вже була своя назва.

  Прихильники другого варіанту, я в тому числі, впевнені, що фантастика в першу чергу повинна бути літературою. Себто набором історій про людей, на яких планетах вони б не жили і в які просторово-часові аномалії не потрапляли.

  Саме тому мені не дуже припала до снаги перша половина оповідання і технічно-біологічні деталі другої, хоч мушу погодитися з тим, що оперує науковими припущеннями автор вміло і з досвідом. Причепитися і справді нема до чого. Та сподобалося мені зовсім інше.

  Набагато цікавіше особисто мені було читати про соціальні взаємодії двох груп. Сама ідея «порятунку» однією групою істот іншою займає ключове місце в людській історії. Більшість воєн починалося для «захисту своїх» і більшість тоталітарних режимів завжди пропагували піклування і любов до своїх підлеглих.

  З одного боку, люди і справді займають в новій системі не найкраще місце. З іншого, вони щасливі від знання про підтримку їх старшими братами. З одного боку Каірни загарбники і заслуговують на винищення, з іншого прості люди (представники виду, чи як там) ні в чому не винні, вони просто живуть на цій планеті разом з іншими і, може, справді люблять своїх незграбних сусідів.

  Поставлена проблема занадто складна, щоб прийняти рішення сходу, але я, напевне, все ж на стороні команди. Суспільство, побудоване на обмані, приречене з самого початку і недалекий той час, коли війна між двома расами почнеться в повну силу. Якщо існує спосіб відвернути цю біду хай навіть таким жорстоким способом – це краще, ніж прирікати на смерть людей. Але це, повторюся, виключно моя думка.

  Пророкую оповіданню перемогу у конкурсі. Незважаючи на стилістичні огріхи і місцями рвану ритміку («засіли за теорію, й з’ясувалося» вимовіть це вголос!), твір на голову вищий від своїх супротивників, а, враховуючи тутешню любов до твердої НФ, всі зірки говорять «Так!».

  Порада: Хотілося б кращої промальовки характерів персонажів. Вони, чесно кажучи, зараз трохи дерев’яні.

  Рекомендації до ознайомлення: Бредбері. Бетономішалка. Так цю проблему можна вирішити без надмірної науковості. Але я, втретє повторююся, тут не авторитет.

  Незважаючи на стиль журналу "Наука і суспільства" за сімдесят третій рік, ви все одно в моєму топі на першому місці. Успіхів!

 4. Незважаючи на стиль журналу "Наука і суспільства" за сімдесят третій рік, ви все одно в моєму топі на першому місці. Успіхів!

  Час від часу заглядав до цього оповідання і дивувався, чому у нього мало коментарів. Якби було в моїй підсудній групі, впевнено поборолося б за перше місце з двома іншими оповіданнями, які дуже сподобались. Давно вже не бачив такого біологічно грамотного тексту.Радий, що у нього є прихильники.

  Поставлена проблема занадто складна, щоб прийняти рішення сходу, але я, напевне, все ж на стороні команди.

  Я теж прихильник радикальних заходів, але тут подумав: організми Каірнів вже певною мірою адаптувалися до земних умов. Не виключено, що й у людських організмах якісь зміни відбулися. Чи не став би випущений "на волю" вірус ящиком Пандори не лише для каірнів, але й для залишків людства?

 5. 2013-10-04 в 23:48:01 | Каірни

  Але, спасибі за відгук! Щиро кажучи, ми вже зневірилися, що буде ще якась реакція на наш скромний сценарій вторгнення. Але ж почути думку землян украй важливо!

  Щодо самого тексту: мабуть, ми передали куті меду з науково-фантастичністю. Твір задумувався як притча, схована в троянського коня НФ grin. Та, схоже, ми так впугали дитинку, що вона постала космонавтом у скафандрі. Ну, що вийшло, то вийло, тепер пізно лазерним мечем махати.

  А "Бетономішалку" ми штудіювали wink.

 6. Взагалі-то ми кепсько розбираємося в земній біології.
  А "Бетономішалку" ми штудіювали

  Ото ж бо й воно, товарищі Каірни, треба було більше наукою землян цікавитись, а не фантастичні твори штудіюватиwink

 7. 2013-10-04 в 23:58:56 | Каірни
  Чи не став би випущений "на волю" вірус ящиком Пандори не лише для каірнів, але й для залишків людства?

  Доку, цілком з вами згодні. Можемо також додати, що дуже подібні паралелі ми не раз зустрічали у вашій історії. До того ж не виключено, що схожий вибір ось-ось може постати перед кожним із вас.

  Жартуємо, жартуємо cool smile. Хоча в кожному жарті є часка... гм, жарту smile.

 8. До того ж не виключено, що схожий вибір ось-ось може постати перед кожним із вас.

  Ну, ви зовсім як одні наші "сусіди"wink. Гм, дивлюсь оце на назву оповідання й прозріваюshockzipper

 9. Ще одне оповідання, в якому нічого посварити і яке не можна не полюбити. smile Найбільше порадував вчинок команди щодо капітана. Я бачила твори, в яких теж відбувались розколи в командах космонавтів - там із тими, хто зі своєю думкою залишався в меншості, чинили не так гуманно. smile

 10. Біля планети оберталася база «Нерей»

  Навколо планети?

  подібні на людей

  подібні до людей або подібний кому/чому

  - Резервація? - саркастично всміхнувся Лауторп.
  - Позірно - схоже, - згодився капітан.

  Позірний - це ж уявний, неіснуючий. Малося на увазі "на вигляд" чи "на перший погляд"?

  - За сімдесят років змінилося два покоління каірнів, - сприкрено махнув він рукою. - Це вже онуки першопоселенців,

  Звідки відомості про тривалість життя каірнів? З того, що вони людиноподібні?

  Прокинувся Бергсон від ледь відчутного поштовху. Всього кілька секунд знадобилося йому, щоби збагнути все. Він кинувся до дверей. Так і є: замкнені.
  Капітан повільно повернувся до кімнати й уже неспішно опорядився. Затим вибрався через запасний люк і перевірив усі приміщення. Порожньо. Лише на столі в кают-компанії лежала коротка записка:

  Навіщо зачиняти двері, коли є запасний люк, про який команда, вочевидь, пам'ятала, бо лишила капітану запику за межами його каюти?

  А сенс

  Калька з "а смысл" звучить жахливо (для мене).

  Фінальна сцена змушує задуматись і поставити себе на місце ГГ, оскільки торкається одвічної теми помсти та прощення

  Як на мене, вона теми не торкається, а гамселить її палицею. Я про еволюцію точки зору капітана:

  - Вони відібрали все, що у нас було і загнали в резервацію.

  - Я вас розумію, але не будемо гарячкувати.

  - Вони забрали все особисто в тебе.

  - Крові! Дайте мені його хоч за горло подержать!

  - Ось, подивись яке гарне щенятко.

  - Гм, знаєте, давайте ще раз подумаємо, обговоримо, може, будемо співпрацювати?

  І ще питання: війни людство переросло, а релігію ні?

  Вибачте за тон відгуку, перечитав і розімію, що вийшло якось різкувато, але переписувати вже не буду.

 11. Як на мене, вона теми не торкається, а гамселить її палицею. Я про еволюцію точки зору капітана:
  - Вони відібрали все, що у нас було і загнали в резервацію.
  - Я вас розумію, але не будемо гарячкувати.
  - Вони забрали все особисто в тебе.
  - Крові! Дайте мені його хоч за горло подержать!
  - Ось, подивись яке гарне щенятко.
  - Гм, знаєте, давайте ще раз подумаємо, обговоримо, може, будемо співпрацювати?

  І що? Внутрішня боротьба із самим собою саме так і відбувається - все тут правильно.

 12. Внутрішня боротьба із самим собою саме так і відбувається - все тут правильно.

  Я згоден, що так вона і відбувається. Проте боротьби із самим собою я тут якраз і не бачу. Капітан у стані невизначеності, а його думку гойдають туди-сюди зовнішні сили (остання ж, як на мене, доволі непереконлива). Невже він не міг подумати, що його дому вже нема, аж поки не побачив це?

 13. Оповідання з тих, які мені подобаються - є Космос, є висадка на чужу планету, є повернення додому, є вибір, що постає перед ГГ-ями. І все в кадрі, а не десь поза ним.

  Початок трохи натягнутий і надто плинний, а кінцівка навпаки пришвидшена, але це суто моє сприйняття, яке зовсім не псує настрою від читання.

  Гуманізм нині не в моді і тому це ще один плюс оповіданню. Хоча за законом Карми мало б бути навпаки - каірни підло знищили землян, але земляни таки нанесуть остаточний удар гнобителям, повернувшись звідти, звідки прилетіли і каірни... Проте автор все-таки не погнався за апокаліпсичн-песимістичними тенденціями сучасної літератури і фінал побудував у дусі старої доброї НФ.

  П.с. була думка, що автор оповідання - Док (ясно чого - всі оті біологічні терміни), проте надто вже він активно пише відгуки grin

  Так що, хай мене візьме Головний Астролог, не вгадала автора. Але бажаю успіху у фінальнім ривку!

 14. П.с. була думка, що автор оповідання - Док (ясно чого - всі оті біологічні терміни), проте надто вже він активно пише відгуки

  Нє, точно не моє. Хоча б із задоволенням підписався під цим оповіданням. Правда, дещо поміняв би, якби не боявся так підступних Каірнівwink

 15. Підступні Каірни щось підступно притихли. Чи злякались, може... smirk

 16. 2013-10-08 в 22:33:43 | Каірни
  Чи злякались, може...

  Ну... є трохи... але ми підступно витримуємо характер...

  L.L, Uberalles, Ловчине, Доку, спасибі за думки про твір, вони різні, і це, мабуть, радше добре, ніж навпаки smile.

  Кілька реплік до шановного Uberalles'а:

  - біля чи навколо - не суть важливо, хоча можна легко замінити;

  - ми все ж схильні стояти на своєму варіанті "НА людей";

  - позірний - це якраз і означає "на перший погляд", на позір wink;

  - щодо відомостей про життя - тут маєте рацію, але ж капітан веде не науковий диспут, а щосили намагається переконати колег, тож його аргументи можуть бути й притягнутими за вуха cool smile;

  - запасний люк зазвичай виходить у аварійну шахту, і лише звідти можна потрапити в основні приміщення. Двері були звичайною перестраховкою;

  - щодо війн і релігії - гадаємо, поняття не дуже тотожні smile. Маємо підозру, що релігія як опій для народу так і залишиться з народом на віки вічні;

  Загалом дяка за слушні зауваження, дещо все ж спробуємо відкоригувати.

  фінал побудував у дусі старої доброї НФ

  Це тому, що ми, каірни, самі старі й добрі.

  Правда, дещо поміняв би, якби не боявся так підступних Каірнів

  Так, Доку, ми вирішили вас забрати. Нічого не вдієш, збирайтесь. Будете у нас Головним Біологом планети. Головний Астролог дав добро.

 17. Так, Доку, ми вирішили вас забрати. Нічого не вдієш, збирайтесь. Будете у нас Головним Біологом планети.

  Нє, не вийде, я м"ясце люблю, а у вас весь білок неправильний і не засвоюється. Та й дружина самого не відпустить, може у вас каірнянки гарніwink

 18. Так, Доку, ми вирішили вас забрати. Нічого не вдієш, збирайтесь. Будете у нас Головним Біологом планети. Головний Астролог дав добро.

  І куди ж це? Ви ж на Землі? А Док нам і самим треба!

 19. Автор поставив собі завдання, які у рамках оповідання не розв'язуються. Звідси й усі недоліки твору - надмір ідей, їх нерозвинутість та регулярна заміна дії на розповіді про неї. Украй раджу перенести сюжет на більшу форму. Або ж викинути купу розповідей, розпочати із того, як корабель виходить на орбіту і сконцентруватись на питаннях моралі.

  Успіхів.

 20. 2013-10-10 в 00:53:23 | Каірни

  Чернідаре, дякуємо за думку. Якщо чесно, то твір скорочений на 12000 знаків. Але якщо ще чесніше, ми й планували його саме як оповідання, а не щось більше smile. А розв'язувати ідеї, вміщені в творі - мабуть, робота читача. В усякому разі, за нашим підступним задумом. ТОму ми це й полінувалися зробити.

  Про більшу форму будемо думати, якщо Док з Алом не допоможуть одним індивідам реалізувати свій жорстокий план.

Вернуться на страницу
Прокоментуйте!

grin LOL cheese smile wink smirk rolleyes confused surprised big surprise tongue laugh tongue rolleye tongue wink raspberry blank stare long face ohh grrr gulp oh oh downer red face sick shut eye hmmm mad angry zipper kiss shock cool smile cool smirk cool grin cool hmm cool mad cool cheese vampire snake excaim question

Коментувати без реєстрації

(войти без комментирования)

Имя и сайт используются только при регистрации

Якщо ви вже зареєстровані як коментатор або прагнете зареєструватися, вкажіть пароль і свій актуальний email.

(requried)