Гранат, навіяний стрибком тигра через бджолу

Гранат, навіяний стрибком тигра через бджолу

Thursday, 13 April 2017 г.
Viewed: 1275
Subscribe on comments to RSS
Автор: Брей Редбері.

Виконавши глибокий вдих, я з головою занурився e темну непрозору воду і кожною клітинкою шкіри відчув наростаюче занепокоєння. Здається, що я не знаходжуся тут у реальності, усе це нібито не насправді і не може існувати у нашому світі. Різкий удар, поштовх, повітря виривається з легенів шумним видихом і я падаю донизу з неймовірною швидкістю, повністю віддавшись невагомості. Приголомшливе почуття, яке кожному треба відчути хоч би раз в житті. Мить, глухий удар і повна тиша, порушена після декілька нескінченно довгих секунд несамовитим писком…

 

Мій звичайний ранок на Терарії - чергове, банальне, нічим не примітне і характерне ще сотнею схожих епітетів. "Та скільки ж можна лунати"! - розмахнувшись, я щосили ударив по корпусу хелсометра, який вже котру хвилину розривався какофонією писку і гуркоту, голографічно іскривши усіма барвами веселки. Неможливо виспатися, коли ранок зустрічає тебе подібним концертом і висмикує з вражаюче реалістичного сну. Чи навпаки втягує у сон? Признатися, вранці я часто ставлю собі це питання, але так досі і не вирішив, як саме я хочу на нього відповісти.

Сьогоднішній день був надзвичайно важливий для усіх членів Опору адже увечері повинна була визначитися доля нашого руху. Вже другий тиждень лідера групи утримували в слідчому центрі Терарії, звинувачуючи в злочинній організації бунтів і масових зборів населення. Втім, ніщо не могло позбавити нас упевненості і перешкодити зібратися на вирішальний протест. Тягнути з підйомом було не можна і спритним рухом я зіскочив з ліжка, здивувавшись тому, наскільки абсолютно опанував цю навичку. Воістину, немає нічого неможливого для людини. Хіба що повністю відмовитися від їжі, оце так! Гірко усміхнувшись, я поглянув на тюбики, акуратно укладені в шафці : "І ось це мій сніданок"? Злякавшись власного вигуку і здригнувшись у плечах, я схопив пару випадкових упаковок і квапливо сунув їх в кишеню рюкзака. Поснідаю в дорозі, врешті-решт, яка різниця де і як приймати їжу, якщо вона все одно не має ніякого смаку і запаху.

Говорять, що на материнській планеті прийнято трапезувати виключно за столами, використовуючи спеціальні прилади для оброблення їжі, яка зовсім не схожа на пасту з тюбиків. Я в ці домисли, звичайно, не особливо вірив, а в купі своїх далеких і витертих спогадів ніяк не міг відкопати доказів подібних теорій. Правда, одного разу я все-таки віднайшов в якомусь старому романі опис подібної обідні. Люди із сторінок цієї книги їли птахів, відриваючи приладами м’ясо від їх тушок, і ретельно пережовували шматочки перед тим, як проковтнути. Вони запивали м'ясо різними настоянками і відварами, щоб поліпшити смак і власні відчуття від процесу. Втім, я не зовсім упевнений, чи правильно я зрозумів зазначені процедури тому, що деяким словам ніби "біле вино" або "запечений філей" просто не знаходилося визначення в моїй уяві. Та і навіщо взагалі такі хитрощі, коли існує прекрасна і поживна паста? Можливо, наш губернатор і його наближені беруть участь в подібних ритуалах з пташками і столовими приладами, але… Втім, яка різниця, чим вони взагалі займаються? Нехай хоч на руках ходять вранці, ніщо не може пояснити тієї байдужості і наплювання, з якими вони відносяться до членів нашого суспільства.

Кредит довіри був загублений губернатором колонії дуже давно і лише урядові озброєні формування утримували поселенців від спроби скидання представників Сенату. Страх завжди був дієвим засобом керування населенням, але на нашій планеті мистецтво залякування було зведене в абсолют. Перші роки після колонізації, був період бодай якогось вільнодумства і відносної соціальної рівності, але після швидкого освоєння територій настали суворі часи. Із Землі відрядили губернатора з командою керівників, завданням яких було максимально ефективне підпорядкування і управління населенням. Як і доля багатьох подальших колоній, майбутнім планети було перетворення на сировинний придаток, який житиме лише доти, доки він може приносити хоч би яку користь економіці Сенату. Чим більшої кількості ресурсів вимагали на Землі, тим тугіше губернатор і його наближені затягували петлю на шиях населення Терарії. З кожним роком повітря в легенях у людей ставало усе менше, а що робить людина, коли починає задихатися і тонути? Вона борсається, звичайно ж, намагаючись виплисти на поверхню. Ми так само вирішили рішуче діяти, організувавши Опір і вивівши на вулиці тисячі людей.

Занурившись в спогади, я закрив очі і спробував представити чисте блакитне небо рідної планети, її безкрайні простори і великі водойми. Усього цього дуже бракувало на Терарії, зате з лишком вистачало величезних заводів і безлічі розробок ресурсів під відкритим темно-сірим свинцевим небом. Картини видів рідної планети, яку я полишив заради участі в програмі колонізації, невловимо вислизали від широко розплющених очей моєї свідомості. Здається, що я ніколи не зможу звикнути до життя тут. Чи це раніше мені так здавалося? А скільки часу пройшло? 15 років, тільки вдумайтесь! Або 20… Та це усе і не зі мною було насправді, а десь в далекому минулому житті з практично чужою мені людиною. Розплющивши очі, і виявивши себе вже на вулиці, я присвиснув. Від лунатизму ніби не страждаю, але іноді приймаю переживання аж надто близько до серця. У такому стані можна вчинити щось істотніше, ніж просто одягнутися і вийти з будівлі. Бадьоро крокуючи у напрямку до найближчого терміналу гіперпетлі, я вдихав важке повітря, просочене парами відпрацьованих технологічних рідин. Зима тільки-тільки скінчилася і тьмяне холодне сонце ледве пробивало своїми променями щільну завісу пилових хмар.

 

Власне гіперпетля була величезним тунелем у вигляді порожнистої трубки, в якій переміщалися капсули з пасажирами, мабуть, завдяки енергії електромагнітного поля. Скільки б разів я не подорожував цим видом транспорту, ніколи не припиняв дивуватися винахідливості інженерів. Адже додумалися до такого! Капсули пересувалися з величезною швидкістю і при цьому ледве торкалися імпровізованих рейок, практично левітуючи невідомим для мене і більшості людей, що оточували мене, чином. "Чудеса та й годі," - кожного разу невиразно бурмотав я собі під ніс, не утримавшись від сакральної репліки і цього дня.

Термінал посадки "Техновузол" мені подобався. Внутрішнє вбрання складно було назвати майстерним або вишуканим, але в нім було щось привабливе. Стіни і підлога з приємного на дотик каменю здавалися теплими і живими, а стеля, що рівномірно світиться, діяла на мене заспокійливо. Світло заливало увесь доступний простір, заповнюючи найдрібніші тріщинки у підлозі, проникаючи в усі закутки моєї свідомості, наповнюючи його нез'ясовною присутністю упевненості в кожній моїй дії. Дуже яскраве і дуже хороше світло, воно зустрічало мене щодня і надавало якусь осмисленість моїм діям, адже я не зовсім розумів, навіщо сідав в капсулу і що чого прагнув досягти наприкінці шляху. Жив за інерцією, слухняно віддаючись течії річки і чисто механічно переміщуючись між кварталом з житловими відсіками і заводським комплексом. Але сьогодні я абсолютно чітко бачив кінцеву мету подорожі, а сяйво привітно вказувало мені напрям.

Капсула, що прибула до терміналу, судячи з усього, так само була рада незмінному сяянню і буквально переливалася відблисками фарб. Двері її м'яко і безшумно відчинилися, миттєво піднявшись вгору і надавши пасажирам можливість зайняти свої місця. Поспішно крокуючи, я акуратно влився в натовп людей і постарався сісти на вільне крісло у самого проходу. Взагалі-то, мені все одно де сидіти, оскільки капсула абсолютно герметична і не має вікон, щілин або яких-небудь інших примітних елементів, окрім дверей. Та й ті ідеально підігнані до стін так що, сидячи усередині, почуваєш себе, як в якійсь величезній мильній бульбашці, виконаній із високотехнологічного сплаву металу. Але цього разу мені хотілося якнайшвидше дістатися до місця призначення і влитися в стрункі лави протестуючих побратимів. Потрібно помітити, що сама по собі подорож – далеко не найбанальніший процес. Як я вже згадував, транспорт переміщується на величезній швидкості, тому у пасажирів створюється враження, що їх занурюють з головою в крижану воду. Рух відбувається не лише строго вперед, але іноді і вгору-вниз, тому доводиться трохи потерпіти відчуття маси тіла, що значно збільшується або зменшується.

Включилося помаранчеве сигнальне світло, що повідомляє про відправлення капсули до площі Сенату, і закликаючи пасажирів приготуватися у котрий раз відчути емоції від переміщення за допомогою гіперпетлі. Виконавши глибокий вдих, я з головою занурився e темну непрозору воду і кожною клітинкою шкіри відчув наростаюче занепокоєння. Здається, що я не знаходжуся тут у реальності, усе це нібито не насправді і не може існувати у нашому світі. Різкий удар, поштовх, повітря виривається з легенів шумним видихом і я падаю донизу з неймовірною швидкістю, повністю віддавшись невагомості. Приголомшливе почуття, яке кожному треба відчути хоч би раз в житті. Мить, глухий удар і повна тиша, порушена після декілька нескінченно довгих секунд несамовитим писком… Я спробував розплющити очі, але повіки не слухалися. Не розуміючи що відбувається, я почав кричати, вторячи писку і не чуючи власного голосу. Пройшло ще, ймовірно, декілька десятків років і я нарешті зміг розліпити повіки. Так мені здалося, принаймні, тому, що я побачив тільки щільну синяво-чорну завісу пітьми. Повільно темрява почала заповнюватися фарбами і кольорові плями поплили перед моїм поглядом. Здавалося, що хтось гарненько заїхав мене по макітрі, але чому і за що? Тягуча нудота підступила тугою грудкою до горла і мене вирвало у беззвучну порожнечу. Цілу вічність потому до мене нарешті дійшло, що я нічого і не чую, окрім дратівливо скрипучого писку.

Я вирішив, що непогано було б спробувати повзти, але куди? Кругом були тільки плями, що збільшувалися в розмірах і загрожували поглинути мене. Знемагаючи від безпорадності і змирившись зі своїм положенням, я вирішив повзти прямо до найбильшої плями - якщо вже мені судилося померти зараз, то нехай смерть буде швидкою і за можливості безболісною. До того ж там могло знаходитися джерело страхітливого писку, а значить довго мучитися мені точно не знадобиться. Слід визнати, що все могло бути набагато гірше. Якщо, звичайно, не рахувати вологих штанів, які, мабуть, були безнадійно зіпсовані, але ніскільки не бентежили мене в ситуації, що склалася. Кольорові плями в пітьмі і повна звукоізоляції наодинці з нескінченним дзвоном у вухах - от і всі незручності, які я зумів помітити в той момент. А в цілому я був в порядку, раз вже міг цілком стерпно міркувати і пересуватися.

А потім несподівано з'явився крик. Ні, навіть не крик, а галас. Він вистрибнув з глибини моєї свідомості, як бісик з табакерки, запалився далеким вогником в непрохідній гущавині мого втраченого слуху і змусив усе тіло затремтіти, як від удару електрошокером. Цей крик, пронизливий до болю в кістках, крик про допомогу, ввів мене в ступор. Фарби згустилися і плями почали приймати детальніші контури. Спасибі, звичайно, але я вже змирився із смертю у веселковому розсіяному світлі, рука в руку з писком, що різав мій мозок на частини. Навіщо ви воскрешаєте мене і примушуєте повертатися в цю сіру реальність, повну болю і неосмисленого страждання? Тепер я відчував нескінченну ненависть і роздратування по відношенню до джерела крику, ким би або чим би він не був. Зір ставав все чіткіше і найбільша пляма виявилася величезною рваною дірою в стінці капсули, через яку просочувалося тьмяне світло з площі перед міською ратушею. Правда, ніяких прибічників і братів по Опору я не упізнав. По усій площі біснувалися і кидалися перелякані на смерть люди, що важко піддаються опису. Були там і діти, що ридають у відчаї і звуть батьків, мабуть, саме їх крики повернули мені бодай яку орієнтацію у просторі і зосереджений зір. Були бездиханні тіла, укутані клаптями одягу і вимазані запеклою кров'ю, нібито прикрашені точними рухами руки досвідченого гримера. Я відмовлявся вірити в те, що відбувається навкруги, такого просто не могло статися. Як? Чому?

Мабуть, вибух стався в мить, коли моя капсула прибула на площу - потрібно ж було статися такому збігу! І чого ради знадобився мені цей протест? Думки зграями роїлися в агонізуючому мозку, а погляд заповнили повноцінні і приголомшливо яскраві картини з моєї юності. Я знову був молодий і повний прагнень під жарким пекучим сонцем планети Земля. Життя в субтропічному поясі мало свої переваги - вічне літо, прекрасний м'який клімат і незабутні заходи на узбережжі. Океан був моїм братом, другом і коханцем. Проводячи незліченні години, балансуючи на дошці, що ковзає його хвилями, я був упевнений, що тільки це може бути єдиним сенсом життя. Єдиною метою перебування у світі і тим, що рухає мною на шляху до досконалості. Ніщо не могло відняти нас одне у одного і перервати гармонійне сплетіння наших тіл. Але, як і у абсолютної більшості людей, одного разу настав момент, коли я повинен був "вибитися в люди", то ж під тиском батька, колишнього військового, мені довелося записатися до програми колонізації Терарії - планети, відкритої зовсім нещодавно, багатої корисними копалинами і такої, що є порятунком для економіки Землі, яка задихається. Більше золота богові золота!

Лежачи на вологій теплій дошці і зачерпуючи відкритими долонями солону океанічну воду, я гріб у напрямку до сонця, що заходить за горизонт. Запримітивши зелену хвилю і різко схопившись на дошку, я розвернувся до узбережжя і почав ковзати на кращому у світі виді транспорту, переживаючи ні з чим не порівнянні відчуття. Хіба що з поїздкою в капсулі гіперпетлі. І звідки я знаю це слово? О так, останні декілька десятків років я ковзав хвилями гіперпетель, зовсім не відчуваючи океанічних бризок, що обпалюють шкіру, а лише опираючись сплескам прикрих думок про те, чому і навіщо все-таки мене сюди занесло. Реальність помалу поверталася, а тіло пронизав гострий біль. Хаос фрагментованих тіл і клубів пилу, що оточував мене, заповнив зруйновану площу, почав затуманюватися, а кольорові плями знову наблизилися на загрозливо близьку відстань:

- Добре, що ви передумали і повернулися за мною, я вже почав втрачати усіляку надію. Заберіть мене назад до океану, поверніть мою дошку і ніколи не нагадуйте про Терарію, де цінність людського життя небагатьом вище за ті солоні бризки, відчути дотик яких я жадаю найбільш за все, - губи беззвучно ворушилися, а повітря пружними поштовхами виривалося з легенів, але назад повертатись відмовлялося. Голову здавило невидимими лещатами і світ укутався непроникною вуаллю мороку. А потім знову настала умиротворяюча тиша, що порушується рідкісними, але ритмічними глухими ударами велетенського молота по ковадлу простору.

 

Я підскочив на ліжку і вискнув, як перелякана дівчинка. Батько заглянув в кімнату і буркнув:

- Знову грав до ночі у свої іграшки? У тебе сьогодні важливий день.

- Так, пап, я пам'ятаю. Просто наснився поганий сон, напевно я перенервував.

- Не хвилюйся, я упевнений, що ти впораєшся. Серед усіх конкурсантів у тебе найкращі попередні результати в тестах на знання гірської справи. І це вони ще не знають про твою витривалість і працьовитість! Ти увійдеш до списку перших колонізаторів Терарії, подумати тільки, мій хлопчик!

- А ще вони не бачили моїх нагород за перемоги на Панамериканських чемпіонатах з серфінгу, - засміявся я і зіскочив з ліжка спритним вигостреним рухом. - Тепер я зовсім не нервую і знаю, що мені треба робити.

Батько поблажливо посміхнувся: "То все ж таки серфінг? Заради дощок і солоної води ти відкидаєш перспективу увійти до історії і стати видатною людиною на першій планеті-колонії? Замість почесного життя і важливої ролі в становленні людства у космосі робиш вибір на користь легковажного існування на вмираючій Землі"?

- Ні, тато, я роблю вибір заради життя, з яким ми полюбляємо одне одного.

Автор: Брей Редбері.