Будні

Будні

Wednesday, 11 March 2009 г.
Tags:
Viewed: 4055
Subscribe on comments to RSS

— …а я, чуєшь, перекладачці кажу, мовляв, у нас своїх Негативів більше ніж треба. Вона, значить, йому, а цей африкан так зрадів і лепече, чуєшь, як вдало вийшло, значить, ха-ха, чуєшь, ха-ха, що наші тут теж є. Доручу їм гуманітарну допомогу, осьо, роз…, — Міхалич вже захлинався від сміху, — роз… розповсюджувати!

Прибиральниця спохмурніла, пожувала губами, але потім до неї дійшло:

— Га-га-га, — затряслася від реготу.

— Ти зрозуміла, га? Зроз… ха-ха… зрозуміла, га? А йому про… а він. Негатив… гуманітарку… ха-ха, — Міхалич витирав від сміху сльози. Пронизливий і маленький, він досить-таки гротескно виглядав поряд з нашою «півтора центнера радості» Вєрочкой. Вона зовсім недавно закінчила мити підлоги, а особливих рецидивів за останні півгодини не спостерігалося, так що тепер мала повне право (а спробуй відмов) відпочивати в нашому відділі.

Маленьке тремтіння позитивної живи (так стали називати не так давно відкриту Силу) злегка провібрувало по… душі, напевно – і я теж мимохідь посміхнувся. Звичайно легко синонімічно спутати наших Негативів з чорними, зв'язати «чорний» і «негр»…

— Ігор, ти як там? – вже на автоматі кинув я в переговорник. Раніше, пам'ятається, була мало не паніка, коли тільки вчилися, упроваджували, «методом проб і помилок». Та і зараз, що тут говорити, далеко від досконалості. Проте, ось не встигла пара оранжевих кружечків з'явитися на дисплеї – а я вже питаю, а Ігор – «спрут» на платформі – вже йде до них…

— Все в нормі, шеф, — прохрипіло в навушниках. – Бачу.

— Нічого страшного. Лише сварка, — підключився Бурнаєв, другі очі і вуха всієї бригади. Майстер своєї справи, деколи наш єдиний порятунок ось вже в сотнях випадків. І великий секрет моєї команди. Дізнаються на верхах – заберуть. Й до ворожки не ходи — заберуть на центральні лінії. У них, мовляв, багато гостей столиці і всяке трапляється, так що тямущих провидців не вистачає. Можна подумати, у мене тут від них відбою немає. Адже людей набагато більше – спальний район! І теж – «всяке трапляється».

— Бачу. Гашу, – «спрут» пройшов від пари всього в півметрі – і «оранжеві» стали бліднути, міняючи колір на яскраво-жовтий, жовтий…

Все, можна розслабитися. Ага, ось ця парочка. На моніторі вже автоматично настроївся фокус на молодятах: хлопцеві і дівчині. Вона за інерцією ще дме на нього, а він… от так ось, хлопче, і правильно, що поклав руки на талію. Тепер скажи їй пару справжніх ласкавих. Оце вже молодець! Залишки негативної живи цівками бризнули в сторони. Але то не жахливо. Основну масу увібрав в себе Ігор. До речі, скоро міняти його доведеться, і так, дивися, на три четверті «повний».

Думки мимовільно повернулися на жарти Міхалича. Ось же як погано виходить. Вже і африканці нам гуманітарну допомогу шлють. Ну це вже зрозуміло. Криза, бодай її…

Найбільш швидко розквітаюча економіка до, найрізкіше падіння в час, найкритичніший стан після.

А потім відкрили живу. І відразу цінності на планеті кардинально помінялися. Гроші – ніщо, жива – все. Позитивна? Жити будеш краще. Негативна? Відповідно, гірше. А їй, виходить, і управляти можна! Ловити, акумулювати, направляти, берегти, «вистрілювати» в потрібному напрямі, навіть виробляти. Люди, здатні управляти живою, стали дуже запитані, особливо ті, які вміли «виробляти» Позитив. А де таких якнайбільше виявилося? Де жили краще, або де найменш страждали від кризи. Під час всесвітньої економічної руїни – не так вже і багато таких місць залишилося. А де криза не особливо відобразилася?.. Ото ж бо й воно. Загалом, Африка здавала в найм своїх Позитивів, дерла за це, мабуть, немало, раз дозріли до гуманітарної допомоги.

Допомога тим, хто опинився в такій дупі, що…

— Червоний код, увага, червоний код! – і знову спрацювали інстинкти. Червоного потрібно брати до уваги відразу! Зразу ж! І обробляти по повній, інакше виплесне Негативом перед смертю. Так-так, смертю. А навіщо вони ще в метро пруться, як ви гадаєте? Не всі, звичайно, але червоний – це червоний, це – колір межі. Смерті. По-старому кидаються під потяг, а до того (та і після, що тут говорити) таку страшну живу випліскують, що збирати довго, акумулювати дорого, а потім ще і в Зону в могильники везти. Добре ще, що потяг ось тільки що відійшов, а наступного чекати цілих шість хвилин. Отже вперед-вперед! – Ігоре, чуєш? Червоний код на дванадцять годин від тебе.

— Бачу. А, сволота. Зашкалює, — чортихнувся «спрут».

— Дівчата, приготуватися, Міхалич, атас. Пашка, під'йом! — Буджу запасного «спрута». — Остап? – це Бурнаєву.

— Працюю. Час, потрібен час! – голос провидця тремтів від зусилля.

Монітори спішно настроювалися на «червону». Так, це була вона. Жінка. Така пані «бальзакового віку», хоча павутина зморшок робили її старшою. Одягнена охайно, не в нове, але чисте. Що ж з тобою, дорогенька? Чоловік образив дуже? Зарплату затримали? На хмару негативної живи нарвалася? Адже і не підійдеш, не візьмеш під лікоть, не струснеш зі словами «що ж ти робиш?», не вліпиш витвережуючого ляпаса. Інакше просто подвоїться, а то й в десять разів більшою стане негативна жива. «Спрут», звичайно, під потяг стрибнути не дасть, але… Не можна в лоб. Потрібно… а ось як потрібно – скаже Остап.

— Одначе! – немов почувши його мої думки виплюнув провидець. – Двоє дітей, чоловік… загинув, пішов, не знаю. Діти дорослі, вчаться, студенти. Грошей немає. Грошей немає. Немає грошей, роботи немає, сил немає, жити ні за що, ні за що годувати-одягати у борг не дають вже соромно! соромно в очі дивитися боляче стипендію у дітей брати на їжу, — частив, захлинався провидець, що «розкрив» мозок «червоної», — батько помер ховати ні за що було погано поганопоганопогановсе соромно жити молодята видеруться їй тяжко не осилити все!.. Все! Не можу більше, там такий біль, такий…

— Заспокойся, ч-ш-ш, Остапе, вгамуйся, молодець, спасибі, спасибі тобі! Всі чули? – дочекався нестрункого «так», продовжив: — Дівчатка, умовляємо, Міхалич, ну, ти в курсі. «Спрути», відсікайте, тягніть в себе! Ех, шкода, Веня в рейді. Остапе! Остапе, помилковий зумі…

— Начальнику, ключ у тебе! – перебив колишній кишеньковий злодій Міхалич.

— А-ах, бодай твою, — зірвав з голови навушники, стрибнув до сейфа. — Де цей довбанутий ключ? Ах ти ж… Твою… Є! Так, які це? Сотенні? Не піде, не той політ. Ага, ось полтинники. Одна, дві. десять. Досить! – Міхалич! На, виручай. І – в підкладку.

— А…

— Як хочеш, трясця твоєї матері, як знаєш, мені тебе вчити?!!

— Зрозумів, начальник. Не килишуй, все буде в ажурі.

Міхалич побіг туди ж, куди хвилиною раніше жваво помчала Вєрочка.

— Остапе, помилкове зможеш?

— А що залишається робити?

— От і добре. Працюємо! Працюємо, біси! Аби ж встигнути, аби…

«Червона» обережно підійшла до краю платформи, але за загороджувальну межу не заступила. Стоїть, згадує, готується. Жахливо, жахливо ж… Напевно. Може, просто тупо чекає потягу, щоб негайно ж… Хоча, ні. Вони завжди зважуються не відразу. Про всяк випадок обидва «спрути» вже підібралися ближче, стали з боків, на відстані витягнутої руки. Якщо що, встигнуть. Двічі вже встигли. Двічі був самий «крайняк». Тільки двічі. З вісімнадцяти — в цьому тільки місяці. Інших – встигли «відвести».

— А вона мені і говорить: «Жити несила зовсім стало», — втрутився в звукоряд гучний голос Вєрочки. «Прибиральниця» зараз якось непомітно оказалася трохи за спиною у «червоної жінки». Розмовляла з вагоновожатою, та так, що, мабуть, пів станції чули. — Я їй хотіла було сказати, мовляв, а кому зараз легко? Важко, мовляв, всім, ну, ти розумієш, те та інше.

— Авжеж, розумію. Всім несолодко. Але це – поки несолодко. Поки. Далі-то буде краще! — Підтримала розмову немолода Аркадія Львівна.

— Ну так от. Хотіла, а потім дивлюся: зовсім погана жінка. Зовсім, розумієш, погана. Просто жах як розпереживалася. Не допоможе глузування, і відмовлянь не прийме.

«Червона», було видно, трохи відвернулася від своїх чорних думок. Вже не дивиться тупо перед собою, а скошує очі, навіть голову трохи повернула, щоб чути трохи краще. Адже немов про неї розказують!

— Відмінно, дівчата. Клюнула вона, — я тримав в курсі подій мій «жіночий батальйон».

— В правий треба класти. В правий на куртці, — уточнив Остап. – Помилкове на тятиві. Чекаю.

— Раз плюнути, — гмикнув Міхалич.

— Добре. Відходьте, — знову дівчатам.

Ті немов раптом вирішили, що люд, що прибуває, аж надто замучив тиснути на ноги, «вирішили» відійти до лавок. А Вєрочка все говорила, говорила. Про те, як порадила своїй віртуальній знайомій звернутися до потрібної людини, яка – тільки нікому не говори! – знаходиться там-то і тоді-то, набирає якраз жінок для сезонних робіт до Європи. Про те, як налагодилося все у тієї жінки, про те, що позбавлятися життя – найдурніше і небезпечне на цьому світі. Говорила, говорила, а жінка слухала, слухала… і «червоний» її почав бліднути.

— «Спрути», відкат! – гаркнув я. До прибуття потягу залишалися лічені десятки секунд.

Ті бризнули так довго накопичуваною позитивною живою, направляючи її на «червону». Звичайно, в цій справі не існувало прицілів, а лише напрям. Тому зовсім недивним стали розсипи зелених і навіть салатних крапок навколо вже не червоної, ні, не червоної, а – помаранчевої. Розгладилися зморшки, усмішки прикрасили обличчя… ось молодята сплели пальцями і дивляться один на одного закохано, ось чоловік дістав мобільний, ткнув в «швидкий набір»: «Дорога, я тебе люблю». А ось і бабуся посміхнулася ласкаво: «Все у нас буде добре!»

Потяг прибував на станцію.

«Спрути» припинили «передачу» живи, напружилися, Міхалич прокрався ближче. Зависло на волоску…

І «червона» зробила крок…

Але не вперед, а назад! До тих жінок, які подарували їй смутну надію на те, що в світі не буває безвихідних ситуацій.

«Ох ти ж!» — помасував я ліві груди. Старий я для цього. Старий. Але заміни немає, терпи!

Люди затовпилися біля дверей. Коловорот тих, хто входить та виходить. Скупчення, стиснення, суперечки, штовхають під руки, наступають на п'яти, звичайна суєта.

Аркадія Львівна оголошує, щоб відпустили двері і про те, куди прямує потяг. Розсмокталися, помчав, відгриміло. А колишня «червона» сиділа на лавочці, втомлено і сумно склавши руки на коліна, тереблячи хустинку, якою кожну секунду змахує сльозинки. Вона… вона довела себе до такого, до того, що трохи не… Це жахливо, і — згодна, так жити не можна, але так і померти не можна. У неї стільки ще недоробленого! А надумалася… гріх-то який…

Помаранчевий змінився на темно—жовтий, потім на жовтий. Все. Дотиснули. Молодці.

Встала, зробила крок до виходу. Перелякано зупинилася, коли встромила руку в кишеню, щоб покласти хустку. Спохмурніла, спантеличено перебрала пальцями і раптом – яскраво бризнула позитивною живою. Пригадала! Ні, «пригадала»! Витягла, швидко поклала назад, вже за пазуху і, затиснувши рот рукою, щоб не виривалися ридання – щасливі, полегшені, відкатні – поспішила назовні. До життя.

Дев'ятнадцять. Дев'ятнадцятий врятований цього місяця.

— Отбой, хлопці! Молодці!

В підсобку повернувся Міхалич. Пустотливі очі блищать, мабуть, поцупив у когось щось – ось і радіє. Менше зло. Не у нас реакція піде, і гаразд. Зате як майстерно провернув підкидання грошей! Ох ти ж, тудить твою в качель! Звіти ж писати. Про витрачені засоби, та кому, та з якого приводу. Фотографії з операції, хто брав участь, дії… Бюрократи! Але треба.

Пам'ятається, як живу відкрили, ніхто і не думав, що настільки розвинеться все, що з нею пов'язано. Думали, магія виникла. Учені і військові не зуміли справитися з цією силою і заховати знання про неї в підземних казематах. Аж надто багато хто навчився її бачити, а потім і керувати. Вже канули в Лету і перший "жива переворот", і військове протистояння через потоки сили. Смутні то були часи, нічого не скажеш. Укупі з кризою – ще й небезпечні.

— Шеф, а зарплату коли обіцяють? – відірвав від заповнення звіту голос Остапа.

— Поки не обіцяють… але, думаю, дадуть в строк, — да-да, ми держслужбовці. Першими, пам'ятаю, на службу почали брати в Америці. В поліцію. В політику. Далі – більше. «Спостерігачі» в крупних містах, «пастухи» – в хуторах і селах, «провидці» і «спрути» — в місцях масового скупчення людей, «магніти» у VIP і так далі, і тому подібне. А потім стали наймати і за кордон. Переманювати. Навіть «платити» ними, тими, хто умів керувати живою. Новий вид рабства.

Ось і їх країна «віддала в оренду» мало не половину на той момент Позитивів в рахунок погашення величезного боргу північному сусіду. А у себе – влаштували акумуляторні могильники Негативу. Негативну живу легше за все берегти там, де для неї найбільш прийнятні умови. А у нас – криза, ця довбана криза . Держава намагається хоч який вихід знайти. Хоч яким боком виповзти. Але поки що – марно. І поки що – саме у нас негативній живі найбільш сприятливо всього на світі.

Да що там говорити! Навіть в столиці ледве рятуємося крайньою напругою всіх «живчиків», як любили тепер називати тих, хто нову силу світу бачить, відчуває і може направляти. Адже таких небагато. Як, наприклад, небагато інженерів-будівників в будь-якій державі. І не навчиш же за п'ять років, немає таких ВУЗів. Бачити, відчувати її – це, можна сказати, Дар.

І за використування цього Дару платять гроші. Зовсім навіть невеликі. Остап, наприклад, дотепер по гостинках живе, копичить на квартиру. Або он у Вєрочки троє "спиногризів", і всім ледве на їжу хапає. А ми тут по півштуки всяким «потенційним носіям концентрованої негативної живи» роздаємо. Тьху!

Ну, гаразд. Життя людське все ж таки дорожче. Жінка, якій вони допомогли, тепер замість Негативу буде виробляти Позитив, що дуже і дуже важливо! Сподіваюся, що буде…

Повернувся Веня. На нього було страшно дивитися. Повний до країв Негативом, «спрут-мандрівник», поплентався в Розвантажувальну. Ледь пересуваючи ноги, глухо соплячи і зціплюючи щосили зуби, щоб не кричати від душевного болю, ввібраного від людей. За ним немов пнувся слід смердючого слизу – так від нього тхнуло Негативом.

Коли станцій по відбору живи в метро і на поверхні стало не вистачати, вирішили запускати в рейди звичайних «спрутів» — людей, які могли витягати з людини позитивну або негативну живу, керувати нею, розбавляти і змішувати. Ось майже в кожному потягу і сиділи такі нічим не прикметні люди. Тільки вони не просто так сиділи, а вбирали Негатив. Тисячі людей, і не всіх «негативних» встигають відсікти на станціях, та і в самому метро Негативу достатньо. Не знають люди, що он той схожий на охайного бомжа старичок насправді тягне, тягне на себе все негативне, що зібралося в людях. Тягне – і копичить. А приїде на свою станцію – вийде, зайде в практично непомітні двері з написом «службовий вхід», пройде в іншу кімнату з табличкою «Розвантажувальна». Там його підключать до дивного малозрозумілого приладу, який виведе весь накопичений Негатив з клітки душі в спеціальні збірки. А в людині знов порожні запасники, і знов готовий «мандрівник» до нелегкого рейду в наповнених болем і досадою потягах. До наступної зміни. Або – наскільки сил вистачить.

Будні. Рутина. Повсякденність.

Скоро в ту ж кімнату піде і Пашко, чергуючий на платформі, а його змінить Ігор, що відпочиває на жорсткій кушетці. Зовсім це нелегко, скажу я вам, коли в тебе вливається чужий негатив. Знаю, сам колись… Душі у нас вже всі випалені до коренів, і коли ми рятуємо когось – це не значить, що ми за нього хворіємо душею. Нічому там хворіти. Це лише значить, що така наша робота. Ми все тут – циніки. Нам за роботу гроші платять. Малі, правда. Але хоч щось. Криза, мати її.

Так у нас ще лафа тут, майже курорт. А ось є у мене знайомі, які до міліції приписані, в лікарнях біль знімають, військові. Ось там "термін життя" «дароносія» дуже і дуже невеликий. Дзвонив тут один наш з шахтарського містечка. Один він там такий був. Всього два роки був. Всього на два роки вистачило.

Не витримують люди напруги, спікаються. І вже не раз, і навіть не десяток разів бачив я їх, ПОРОЖНІХ. Так-так, порожніх. Тих, які випалені дотла, які ні на крик болю, ні на крик радості не реагують. Їм вже нічого не допоможе. Нейтрали, абсолютні нейтрали.

Найстрашніше, що з людиною дароносієм може відбутися – це стати нейтралом.

…Я не відразу зрозумів, що їх не один і не два, а декілька десятків – цих яскраво оранжевих крапок на дисплеї. ЧП? Теракт вгорі? Наші у футбол програли? Оголошена війна? Що відбувається?

Вже включена тривога, вже машинально роздані команди.

Рвонув на вихід заспаний Ігор, а Остап раптом сіпнувся всім тілом і видав щось нісенітне:

— Їх ведуть.

— Що? — не відразу зрозумів я.

— Вони взагалі не мають причини для ненависті і люті. Не розуміють, чому. І не хочуть розуміти. Просто ненавидять. Всіх. Кожного. І з одного і того ж моменту.

— Хмара? – з тих пір, як відкрили живу, вже зуміли з'ясувати, що хоч сила і не матеріальна, але має свої межі впливу. Може пересуватися, витіснятися. Як повітря. Чим менше Позитивів в державі – тим більше негативної живи. І тим більша вірогідність наткнутися на хмару Негативу.

— Або «незнайомець». Або «засланець», — перераховував провидець варіанти.

— Твою ж! Так, нормально. Працюємо. Скільки їх?

— Двадцать три… чотири… тридцять один.

— Ой, йо-о-о. Не справляться мужики.

Так, вони не справлялися. Було видно, як блякнуть яскраво-оранжеві крапки поряд із значками «спрутів», але аж надто багато було негативних, дуже нерівні сили. Звати на допомогу Центр? Ні, не встигнуть. Зовсім не встигнуть. Та і Позитивів з центру в якийсь третьосортний спальний район знімати ніхто не буде, вони для туристів потрібні. Довбана криза. Доведеться йти на крайні заходи.

— Звони міліціянтам, — кинув я Остапу – а сам кинувся до виходу. «Універсал» по Дару, я був дуже цінний для «польового працівника», але і дуже норовистий для роботи в центрі. Що ж, доведеться акумулювати.

Натовп молодчиків. Ну, звичайно. Скіни? Партійці? Ультрас? Але серед них і жінки, і навіть бабуся якась. Таки хмарою накрило. Що ж, тягнутимемо.

Звичне «ні-ні-ні» всередині, стиснулося від огиди і очікування болю – і хлинуло дев'ятибальним штормом. Чиясь злість, ненависть, досада, горе, біль, невдача. Все враз. На всіх нас, «спрутів». Ох і грязі у вас, люди. Ох і мерзоту ви під серцем носите. Ох… ох…

Ні, не описати, що твориться з тобою, коли добровільно вбираєш цю гидоту. Ми ж не мазохісти. В більшості своїй. Нам так само не подобається холодний дощ за пазуху або порвані штани на світському рауті, ми так само усміхаємося улюбленій людині і насолоджуємося першою чашкою кави. Ми такі ж, ми – люди. Які можуть забирати чужий біль.

Навіщо вам стільки болю, люди?

Ви не уявляєте, як це… як це…

В круговерть бридких образів і відчуттів, що вливаються потоком в мене, немов увірвався легкий вітер.

— Веню, ні! – саднуло по вухах криком Остапа. – Веню, згориш!!!

Так, він згоряв. Він стояв посеред платформи, згорбивши, охопивши себе за плечі. Стояв – і трясся від страшної напруги. Зараз він витягав зі всіх, зі всіх! живу, якою б вона не була. Витягав з свистом, зі все зростаючою швидкістю, наплювавши на всі заслони і заборони. Чи розумів він, на що йде? Чи розумів, що перетворюється на нейтрала?

— Веня! – крикнув я. – Стоп! – не вистачало мені позбавитися такого класного «спрута»!

Але пізно, надто пізно. На мене поглянули повні туги і жаху очі. Очі людини, яка розуміла, що йому ні за що не зупинити розкручений маховик. Машину, яку запустила. І тепер вона його роздавить.

Здавалося, було чутне свист, з яким жива влітала у Веню.

А потім все кінчилося. Здригнулися люди, прикрили на мить очі, подивилися по сторонах. Куди вони їдуть? І навіщо зайшли в метро? Що тільки що було? І чому ця людина так дивно дивиться, ніби шукає щось втрачене. Щось втрачене.

Можливо… душу?

Підійшов потяг, кому треба – поїхали, кому треба – пішли.

Це було всього лише хмара негативної живи. Позитив від тих міліціянтів, що під'їхали, розігнав її не особливо напружуючись. Ну чому, чому у нас на станції немає приладів, що можуть вичленювати хмару?

Далі пішла рутина.

Життя продовжувалося. А в нашій каптьорці похмурий Міхалич глушив горілку з порожнім Венею, переді мною лежала написана тремтячою рукою колишнього «спрута» заява «по власній», а в голові тіснилися нелегкі думи з приводу вакансії, що раптом утворилася.

До кінця зміни залишалося ще дві години. Шкода, що сьогодні не скорочений робочий день.

Будні.